Frequently Asked Questions
One of the most feared Russian sniper rifles, the SVD Dragunov, is meticulously replicated by WE in a gas blowback system. The operation system is semi-automatic. This means once it is cocked, you simply pull the trigger until the BBs in the magazine are exhausted. The package also includes a gas magazine, with a capacity of 22 6mm BBs. The replica's velocity is approximately 120-125 m/s using 0.20g BBs, but it will depend on the power of the gas used.
Equipment Specifications
| Recoil | With Recoil |
| Gas Type | Green Gas |
| Material | Metal, ABS, Metal |
| Inner Barrel Diameter | 6.08 mm |
| Speed | 120 - 125 m/s |
| Hop Up | Adjustable |
| Firing Mode | Semi |
| Body Platform | SVD |
| Inner Barrel Length | 590 mm |
| Length | 1220 mm |
Product Description
Overview
WE is the manufacturer with the most experience in producing GBB airsoft replicas on the market. Their goal is to provide high-quality products at an affordable price. The WE product range includes a wide variety of the most popular firearms and even cutting-edge customized pistols for the most demanding users.
Exterior of the Replica
The SVD replica is characterized by a very aesthetic exterior appearance. Using this weapon will give you the feeling of handling the original Russian Dragunov rifle. To make the handling as realistic as possible, the replica is made from aluminum, ABS plastic, and steel. The outer barrel and body of the replica are made of aluminum, while the magazine and most components are made of steel. Additionally, the stock is equipped with a comfortable rubber cheek rest, known as a “baka”.
To enhance realism, the replica is equipped with an optic mount that allows for the attachment of, for example, a PSO-1 scope, a characteristic of this model. Once the scope is mounted, the weapon will pose a real threat to opponents.
Interior of the Replica
To ensure you have the most enjoyable experience on the field, the manufacturer designed the internals of this rifle to operate on gas, featuring an interesting recoil and semi-automatic operation. With each pull of the trigger, the weapon will fire a shot.
Using this rifle, you will be able to hit targets at impressive distances, thanks to the adjustable hop-up system. The propulsion speed is 120-125 m/s measured with 0.20g BBs.
Power Supply
The replica comes with a low-cap gas-operated magazine that can hold 22 BBs. Suggested gas: Green Gas Standard 500ml (Nimrod). For the replica to function at maximum capacity, you will need to use only quality consumables.