Frequently Asked Questions
16.35 €
In stock
Courier delivery
Estimated delivery tuesday, 2 Jun.
Delivery & Returns
Free Delivery
orders over 200 lei
Fastest delivery
priority processing
Dynamic Warranty
depending on category
14 days return
money back guaranteed
LiPo battery specifically designed for AEP replicas, meaning electric pistols. The battery has a compact shape made up of 2 cells resulting in 7.4V with a capacity of 600 mAh, and the discharge rate of the battery is approximately 20C, providing the necessary current for the replica in most cases.
Equipment Specifications
| Voltage | 7.4 V |
| Magazine Capacity | 600 mAh |
| Battery Connector | AEP |
| Height | 12 |
| Width | 25 |
| Battery Type | Li-Po |
| Discharge | 20 °C |
| Battery Shape | Compact |
| Length | 85 |
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.