Frequently Asked Questions
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 3 |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 120 - 125 m/s |
| Recommended Battery | 7.4 V Li-Po 1500mAh |
| Inner Barrel Diameter | 6.08 mm |
| Material | Steel, Steel, Metal, Polycarbonate, Aluminum, ABS |
| Body Platform | AK |
| Inner Barrel Length | 455 mm |
| Length | 940 - 1025 mm |
Product Description
Presentation
The Edge series offered by Specna Arms is a line of replicas that combines a series of solutions and technologies that are hard to find in other replicas on the market. It is a series that focuses on the details of the exterior, on solutions that improve the versatility of the replica, and extend its lifespan.
Exterior of the replica
Every element of the replica has been made with great attention to detail. The body of the replica is made of pressed and riveted steel sheet, improving its long-term durability. The Specna Arms markings, the individual serial number, and the Powder-Coating paint layer that prevents scratches are details that airsoft enthusiasts cannot overlook.
The handguard is made of metal and is covered with standard picatinny rails combined with M-Lok on all sides, allowing for a wide range of accessories.
Interior of the replica
The internal mechanism will impress every player. Specna Arms equipped this series with an Orion V3 Gearbox, secured with steel gears and a polycarbonate piston with full metal teeth. This gearbox can withstand springs up to 140 m/s.
The replica has an inner barrel with a diameter of 6.08 mm, providing high precision. The barrel works in tandem with the high-performance hop-up chamber, allowing for precise and stable adjustments.
Power source
The replica comes with two 125-round Mid-Cap S-MAG magazines and an M90 spring. The set does not include a battery or battery charger. The replica is LiPo Ready straight from the factory, so you can use your preferred 7.4V or even 11.1V batteries. Additionally, even the latest generation LiFe batteries can be used. We recommend using only high-quality consumables for optimal performance. Reusing BBs or using low-quality consumables can damage the replica.
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.