Frequently Asked Questions
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 2 |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 120 - 125 m/s |
| Recommended Battery | 7.4 V Li-Po 1500mAh |
| Inner Barrel Diameter | 6.08 mm |
| Material | Metal, Steel, Metal, ABS |
| Body Platform | M4 |
| Inner Barrel Length | 270 mm |
| Length | 815 - 900 mm |
Product Description
The exterior of the replica
Every element of the replica has been crafted with great attention to detail. The body of the replica is made of aluminum alloys, enhancing weight and durability. The Specna Arms markings, individual serial number, and Powder-Coating paint layer that prevents scratches are details that airsoft enthusiasts cannot overlook.
The handguard is made of metal and is covered with an M-Lok rail, allowing for a wide range of accessories. The Carbine version is equipped with a telescopic stock made entirely of ABS, except for the back part which is made of soft rubber with a non-slip texture.
The interior of the replica
The internal mechanism will impress every player. Specna Arms equipped this series with a modern gearbox, secured with steel gears and a polycarbonate piston with full metal teeth. This gearbox can withstand springs up to 140 m/s.
Another impressive innovation worth mentioning is the quick spring change system without dismantling the gearbox. However, the gearbox must be removed from the body.
The replica has an inner barrel with a diameter of 6.08 mm, providing high precision. The barrel works in tandem with the hop-up chamber, allowing for precise and stable adjustment.
Power source
The replica comes with a hicap magazine. The set does not include a battery or battery charger. The replica is LiPo Ready straight from the factory, so you can use your favorite 7.4V or even 11.1V batteries. We recommend using only high-quality consumables for optimal performance. Reusing BBs or using questionable quality consumables can damage the replica.
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.