Frequently Asked Questions
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 2 |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 115 - 120 m/s |
| Recommended Battery | 7.4 V Li-Po 1200mAh |
| Inner Barrel Diameter | 6.08 mm |
| Material | Metal, ABS |
| Inner Barrel Length | 290 mm |
| Length | 765 mm / 798 mm |
Product Description
Exterior of the replica
Every element of the replica has been crafted with meticulous attention to detail. The body of the replica is made of aluminum alloys, enhancing weight and durability. The Specna Arms markings, individual serial number, and Nano-Coating paint layer that prevents scratches are details that airsoft enthusiasts cannot overlook.
The barrel is made of metal and is covered with a Picatinny rail, allowing for a wide range of accessories. The Carbine version is equipped with a telescopic stock made entirely of ABS, except for the back part of the stock which is made of soft rubber with a non-slip texture.
Interior of the replica
The internal mechanism will impress every player. Specna Arms has equipped this series with a modern gearbox, reinforced with steel gears and a polycarbonate piston. This gearbox can withstand springs of up to 140 m/s and allows for quick spring replacement without the need to disassemble the gearbox.
The replica features a 6.08 mm inner barrel, providing high precision. The barrel works in tandem with the Rotary hop-up chamber, allowing for precise and stable adjustments.
Power Supply
The replica comes with a hicap magazine. The set does not include a battery or a battery charger. The replica is LiPo Ready straight from the factory, so you can use your preferred 7.4V or even 11.1V batteries. We recommend using only high-quality consumables for optimal performance. Reusing BBs or using questionable quality consumables can damage the replica.
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.