Frequently Asked Questions
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 2 |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 120 - 125 m/s |
| Recommended Battery | 11.1 V Li-Po 1000mAh |
| Inner Barrel Diameter | 6.08 mm |
| Material | Metal, Metal, ABS |
| Inner Barrel Length | 300 mm |
| Body Platform | M4 |
| Length | 640-740 mm |
Product Description
Presentation
The SIG MCX was first introduced in 2015. The SIG MCX is a series of firearms designed and manufactured by Sig Sauer. This series is available in a variety of platforms: rifle, carbine, short barrel rifle, and pistol.
Exterior of the replica
The ProForce MCX offered by Sig Sauer is dedicated to M4 fans who still want something different. This replica is perfect for fans of full-metal guns who want to feel like they have something extremely realistic in their hands. The metal CNC receiver contributes to a weight of approximately 3 kg. To stand out on the playing field, the receiver is equipped with an M-LOK handguard and a picatinny rail for attaching various accessories. For your comfort, the manufacturer has equipped this replica with a PDW telescopic stock that can be adjusted in 3 positions. The controls are almost identical to the M4, as well as the magazine.
Interior of the replica
As we have been accustomed to, VFC offers us a reliable gearbox with good upgrade possibilities. The VFC recipe is as follows: electronic mosfet, high torque motor with neodymium magnets, 8mm bearings, and a steel toothed piston with 8 teeth. You can easily comply with the rules of any playing field with the quick spring change system. From the factory, you receive a spring of 120-125 m/s with 0.20g BBs.
Power source
The replica comes with a 300-round magazine. The set does not include a battery or a battery charger. For the best results, use 11.1V LIPO batteries and a corresponding charger. We recommend using only high-quality consumables for optimal performance. Reusing BBs or using dubious quality consumables can damage the replica.
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.