Frequently Asked Questions
The CXP YAK C S1 model is a wonderful replica that offers a range of features rarely found in airsoft replicas. The ability to disassemble the replica in a manner similar to a real firearm and the possibility to replace the air group without tampering with the gears. When the replica is not in use, the spring can be decompressed by operating the fire selector, preserving the lifespan of the spring. Let’s not forget the front rail system that allows for good accessorizing and compatibility of internal components with most upgrade parts on the market.
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 2 Custom |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 115 - 120 m/s |
| Recommended Battery | 11.1 V Li-Po 1000mAh |
| Inner Barrel Diameter | 6.04 mm |
| Material | Metal, Steel, Polycarbonate, Aluminum, ABS |
| Body Platform | M4 |
| Inner Barrel Length | 263 mm |
| Length | 733 - 825 mm |
Product Description
Presentation
With the modernization of the world, spaces are becoming increasingly crowded. Thus, the cases where the M4 was the shortened version of the M16 have reached a point where the M4 is again too long, leading to the creation of the M4 CXP, with an even smaller size, using lighter alloys to allow for better maneuverability in tight spaces and an increase in the level of accessorizing due to the multi-functional front rail system.
Exterior of the replica
This toy manufactured by ICS is a platform designed for close-quarters combat. This replica has a body made of metal while the grip and stock are made of ABS plastic. The stock is adjustable in length and the front rail system will allow for good accessorizing. Above the body, there is a standard rail on which optical accessories for aiming can be mounted. The replica is also equipped with a rudimentary flip-up sighting system. To secure the replica while carrying, there is an ambidextrous sling support system above the grip.
Interior of the replica
This is where the most interesting part happens. The gearbox is of the split type. What does this mean? The gearbox or gearbox has been divided into 2 parts. The part that contains the gears and contacts and the part that contains the air group along with the spring and tappet plate. Access is greatly simplified compared to the standard design, plus it can be easily replaced by partially disassembling the airsoft replica. The internal components are of high quality, providing good reliability over time. The airsoft replica fires BBs at a speed of approximately 115-120 m/s using 0.20g BBs. For optimal performance, we recommend using 0.25g BBs.
The button for decompressing the spring is the fire selector itself, in the safe position. This action is mandatory every time partial disassembly of the airsoft replica is desired to avoid damaging the piston. The hop-up chamber is made of a single piece and has been redesigned; unlike the classic model, the adjustment is radial. Thus achieving a fine and stable adjustment.
Power supply
Attention, the airsoft replica package does not include a battery. NiMh batteries of 9.6V or LiPO 7.4 - 11.1V can be used. Any voltage higher than 11.1V may damage the replica. We recommend using high-quality BBs and not reusing BBs or using low-quality BBs as the replica may malfunction.
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.