Frequently Asked Questions
Double Eagle impresses once again, after many years, with the new series of electric replicas. The manufacturer has managed to combine all the current innovations in the airsoft field into a single platform. If until recently, fatigue from handling airsoft replicas was a real problem, the M908B offers us a platform made of lightweight metal alloys. This way, we can focus more on shooting enemies. You can easily use this replica on various playing fields, thanks to the quick spring replacement feature. To make the "meal" as enjoyable as possible, Double Eagle delights us with a multifunctional and easily programmable mosfet called Falcon. The power of the replica is not to be overlooked, reaching 120-125m/s using 0.20g BBs.
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 2 |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 120 - 125 m/s |
| Recommended Battery | 7.4 V Li-Po 1200mAh |
| Material | Metal, Nylon, Metal, Nylon, Aluminum |
| Body Platform | M4 |
| Inner Barrel Length | 275 mm |
| Length | 710/795 mm |
Product Description
Presentation
Are you looking for a reliable weapon from the mainstream category, made of quality materials, yet at an affordable price? The M908 series offered by Double Eagle was created to answer all these questions affirmatively.
Exterior of the replica
We know very well that good maneuverability and comfort of holding the weapon in hand are two essential things on the playing field. Now you can forget about the fatigue caused by handling replicas, as the M908B offers us a platform made of metal alloys, which has the advantage of greater durability combined with reduced weight. For your comfort, the replica is equipped with a textured grip, facilitating a better hold.
Every true airsoft player desires to customize their weapon. Thus, those at Double Eagle have thought of you, designing the weapon with an M-LOK handguard and a RIS rail that offers the possibility for extensive accessorizing.
Interior of the replica
In addition to the "aggressive" appearance of the replica, the internal mechanism will not disappoint you, as everything is made as practical as possible for you. You can operate this replica very easily on various playing fields alongside the most formidable enemies, thanks to the quick spring change feature. For better accuracy in hitting the target, the hop-up is of the rotary type.
The manufacturer has considered another important aspect when creating this series. The replica is equipped with an electronic control system called Falcon, with a programmable firing mode: two shots in SEMI mode or 1-5 in AUTO mode. The propulsion speed of the BB is approximately 120-125 m/s using 0.20g BBs.
Power Supply
The replica comes supplied with a hi-cap magazine of 300 BBs and a tamya/deans adapter. A battery and a battery charger are not included in the package. You can use 7.4V or 11.1V LiPo batteries. We recommend using only high-quality consumables for optimal performance.