Frequently Asked Questions
This model is a faithful replica of the legendary StG44 assault rifle manufactured in Germany. It is constructed from metal and wood, making it very appealing to collectors.
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 2 |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 120 - 125 m/s |
| Recommended Battery | 7.4 V Li-Po 1000mAh |
| Inner Barrel Diameter | 6.08 mm |
| Material | Metal, Metal, Wood |
| Body Platform | Others |
| Inner Barrel Length | 430 mm |
| Length | 941 |
Product Description
The replica is a collectible airsoft gun, made as a 1:1 scale copy, but it is also suitable for airsoft gameplay as it is equipped with a V2 gearbox and high torque motor.
The replica is entirely made of metal with only the stock made of natural wood, which contributes to its resemblance to the real weapon. The detailed design and weight of the replica add authenticity on the airsoft field.
The airsoft replica operates on an electric system for propelling the BBs, offering the option to select firing between semi-automatic and full-automatic just like the original.
In terms of performance, the airsoft replica does not disappoint, achieving a velocity of 125-130 m/s.
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.